Színesítsd be a mindennapjaidat! Milyen pozitív hatásai vannak művészettel kapcsolatos hobbiknak?

Csak hagyományos művészetfelfogásokra gondolva azt hihetjük, hogy a művészet csak művészeknek való, viszont ez közel sincs így. Hobbiként számtalan pozitív hatása van a mentális, fizikai egészségünkre vagy akár a szociális életünkre a művészetek egyes ágainak. A legtöbb ilyen hobbi ráadásul nem rejt magában veszélyeket. Amatőr gyakorlásuk még fel is szabadít a nyomás alól, hogy ebből kellene megélnünk. Hobbiként nincs más dolgunk, mint élvezni a művészeteket. Az alábbiakban össze is szedtünk néhány konkrét indokot, hogy meghozzuk a kedvedet egy kreatív hobbi kipróbálásához.
A művészetnek alapvetően több altípusa is van, amik a különbségeikből adódóan más és más érzéseket, tudást, készségeket hoznak elő a gyakorlóból. A művészetek közé sorolhatjuk például a táncot is, annak minden műfajával és stílusával. Az egyes műfajok eltérő zenével és mozdulatokkal párosulnak, így számos tanulnivalót rejt magában. Szerencsére napjainkban a tánctanulás lehetősége nem olyan exkluzív, mint korábban, hanem online videók vagy a településünkön szervezett táncórák keretében bárki könnyen bekapcsolódhat ennek hobbi jellegű gyakorlásába is. Mint bármilyen sport, a tánc is elősegíti az endorfin, vagy boldogsághormonok, képződését az agyunkban. A mozgás okozta kémiai folyamatokon túl természetesen az is örömérzetet válthat ki, hogy közösségben vagyunk más táncosokkal, megtanulunk egy új koreográfiát, mozdulatot, vagy a korábbinál jobban táncolunk el valamit. Amennyiben hagyományos táncformákat választunk, lehetőséget kapunk az adott kultúra mélyebb megismerésére és aktívan részt veszünk a hagyományőrzésben. A tánc egy kifejezetten kellemes és szociális lehetőség a rendszeres sportolásra, így megéri kipróbálni néhány órát és megismerkedni a különböző stílusokkal, amíg nem találjuk meg a nekünk leginkább tetszőt.
A zene egy további nagy művészeti ág, ami sok lehetőséget kínál hobbiként is a készségeinktől és érdeklődésünktől függően. Legtöbbünk szeret zenét hallgatni, de mi magunk is részt vehetünk a zene készítésében, játszásában. Csak úgy, mint a táncot, a hangszereken való játékot is elkezdhetjük online vagy szervezett környezetben tanulni. Online akkor érdemes, ha már van valamennyi előképzettségünk, például tudunk kottát olvasni, az egyes hangokat le tudjuk játszani a választott hangszerünkön, és inkább tovább szeretnénk fejleszteni magunkat, új számokat megtanulni. Az online tanuláshoz természetesen előfeltétel, hogy már birtokoljuk a hangszert. A zeneiskolai tanulás azért is jó lehetőség, mert itt bérelhetjük is a hangszereket az intézménytől, amit így hazavihetünk, hogy gyakoroljunk, viszont nem szükséges magunknak megvásárolnunk. Ez nagy előny tekintve, hogy a legtöbb hangszer drága, így teljesen kezdőként nem érdemes ekkora összeget befektetni a vásárlásba. Kezdőként könnyebben elfogy a lelkesedés a tanulásra, és ha nem gyakorol valaki, akkor csak a polcon vagy a sarokban porosodik a drága hangszer. Haladóbb szinten érdemes megfontolni az ilyen jellegű befektetést, hiszen a saját hangszert akkor is megtarthatjuk akkor is élvezhetjük a játékot, amikor a zeneiskolából már kiiratkozunk.

A zenét is lehet csoportban élvezni például egy baráti zenekart alapítva, vagy egy már meglévőhöz csatlakozva. Ez lehetőséget ad arra, hogy új emberekkel találkozzunk egy közös érdeklődés alapján. Ha nem akarunk vagy nem áll módunkban hangszereken játszani, az éneklés szintén egy kiváló lehetőség. Énekelhetünk otthon a zuhany alatt, mosogatás vagy takarítás közben, de ezt is csinálhatjuk másokkal közösen, hiszen számos énekkar működik az egyes településeken. A hobbi lényege, hogy nem elvárás sem az énekelni vágyó, sem az énekkar részéről, hogy professzionálisa képzett hangja legyen; a lényeg csak a közös élmény élvezete. 
A zenén és táncon túl a színjátszás is előadóművészet, amit szintén lehet hobbiként űzni. Egyedül is megtanulhatunk és előadhatunk monológokat, de akkor érezhetjük át teljesen a színészet élvezetét, amikor másokkal együtt csináljuk. Vannak amatőr színi társulatok, ahol a tagok munka után, nyugdíj közben vagy éppen diákság mellett jönnek össze közösen alkotni. Lehet itt kísérletezni világhírű, vagy kevésbé ismert darabok megtanulásával és eljátszásával, csak úgy, mint változatos szerepek és karakterek kipróbálásával. Nincs szükség varrónők által készített kosztümökre, profi hangosításra vagy díszletekre. A lényeg az élvezet és az új készségek elsajátítása, új tapasztalatokban való elmélyülés. 
További nagy művészeti kategória a képzőművészet. Hagyományosan festészetre, szobrászatra, esetleg építészetre asszociálunk. A modern vívmányokkal viszont már sokkal több ág tartozik ide, és számos hobbi kapcsolódik a művek alkotásához. Természetesen a festés, rajzolás, színezés sokak számára már gyerekkortól kedvelt hobbi. Ki lehet élni ebben a kreativitást, vagy az ember csak lefoglalja vele a kezét, amíg podcastet, zenét hallgat, tévét néz. A fényképezés is kapcsolódik ezekhez, hiszen ezzel is a minket körülvevő világot örökítjük meg a saját szemszögünkből, egyedi látásmóddal. Gyorsabban hozhat sikerélményt, mint megtanulni rajzolni, de gyakorlással a fotózást is el lehet vinni egészen művészi irányba. Ez is lehetőség az egyéniség kifejezésére a témaválasztáson, a színvilágon, a szerkesztésen keresztül. Kreatív hobbi lehetőség a kollázs készítés is. Csinálhatjuk ezt saját előhívott képeinkből vagy magazinokból, képeslapokból kivágott elemekből és dekoratív eszközökkel. Az alkotáson keresztül a művész, legyen szó profiról vagy amatőrről, kiélheti a kreativitását és kifejezheti önmagát. 
A felsoroltak közül sok kreatív hobbi lehet teljesen független a technológiától, így átveheti a közösségi média pörgetéssel töltött idő egy részét, vagy egyáltalán csak kiszakíthat a digitális térből, ezzel lehetőséget teremtve, hogy a saját gondolatainkkal tudjunk foglalkozni. Ez a jellemzője az alvásminőségünket is tudja javítani. Ha alvás előtt nem a telefonunkat vagy más képernyőt használunk, hanem helyette a kreatív hobbinknak szentelünk némi időt jobban el tudunk aludni, mint a mesterséges fényt nézve. Azzal is megkönnyíti az alvást, hogy segít a stresszes napból kiszakadni és megnyugodni, ez pedig nyugodtabb alváshoz vezet. A közösségi médiát használva akaratlanul is a többi felhasználóhoz hasonlítjuk magunkat, ami önértékelési problémákhoz, önbizalomhiányhoz vezethet. Sokkal boldogabbá tehet tehát, ha nem mások kiemelt pillanataival mérjük össze a saját hétköznapjainkat, hanem a művészetekkel színessé tesszük ezeket a mindennapokat, hogy másokhoz viszonyítás nélkül élvezni tudjuk.Ahogy az már sok felsorolt hobbinál előkerült, a művészet összehozza az embereket, és a művészettel kapcsolatos hobbikon keresztül kapcsolódunk másokhoz. Lehet, hogy csak a hobbink közös, ezen kívül minden élettapasztalatunk és felfogásunk más, viszont könnyebben nyitunk ezek megismerésére, amikor meglátjuk, hogy ennyi közös már van bennünk. Az egészségünk megőrzéséhez szükségünk van arra, hogy legyenek szociális kapcsolataink, közösség vagy közösségek tagjai legyünk. Ezért is csodás, hogy a művészet ad egy apropót, amin keresztül ezt elérhetjük.

A kreatív hobbi pihentető hatással is jár, ami hozzájárul a mindennapokból való kiszakadáshoz. Az, hogy másra koncentrál az agyunk és más jellegű feladatokat kell teljesítenie, más részeit mozgatja meg és tartja fiatalon ezáltal. Mindez hozzájárulhat ahhoz is, hogy az élet más területein is jobban teljesítsünk, valamint megelőzzük a kiégést. Amikor kipihentek vagyunk, a munkánkat is jobban tudjuk végezni. Segíthet fenntartani az érdeklődésünket a szakmában azáltal, hogy rendszeresen foglalkozunk ahhoz nem kötődő hobbival. Ha mindig csak a munkán gondolkozunk, hamarabb ununk rá. Amikor viszont a kreatív hobbink rendszeresen kiszakít ebből a rutinból, nagyobb érdeklődéssel térhetünk ismét vissza a munkánkhoz, hiszen nem töltöttük a szabadidőnket is arra fókuszálva. Azzal, hogy a művészet, a kreativitás az agyunk egy specifikus részét fejleszti, képesek leszünk ezt a részét más területeken és kihívásokkal szemben is sikeresen használni. Például egy munkahelyi feladatra nem a szabványok alapján, hanem a kreativitásunkra hagyatkozva találunk egy újszerű megoldást, ezzel előre lendítve a karrierünket. 
Egy új kreatív hobbi segíthet abban is, hogy kilépjünk a komfort zónánkból vagy a házból. Egy új tevékenység elkezdése máris a komfort zónánkon kívül eshet, hiszen ez valami, amit még sosem próbáltunk, és a sok újdonság elsőre akár kényelmetlennek is hathat. Amikor ilyen kis kényelmetlenségeken megtanulunk túllendülni, hajlamosak leszünk nagyobb kényelmetlenséget, a komfort zónából távolabbi kilépést is könnyebben kezelni. Míg az otthon töltött idővel nincs semmi baj, rengeteg felfedezésre váró élmény és látnivaló van az ajtón túl is, ezért jól jöhet egy kreatív hobbi, mint a fotózás, ami kivisz a házból. Egy új kórus vagy alkotókör felkeresése pozitív tapasztalat lehet szociális és kreatív szempontból, ami növeli a bátorságunkat, hogy nagyobb lépéseket is tegyünk ebbe az irányba. Rávehetnek, hogy újabb közösségekhez csatlakozzunk, vagy egyedül vegyünk részt programokon, például színházi előadásokon, koncerteken, kiállításokon.

Amikor kreatív hobbit űzünk, felnyithatja a szemünket más művészeti ágak, és általában a művészet szeretetére, csodálatára. Ez inspiráció lehet például egy modern képzőművészeti kiállítás meglátogatására, ahonnan aztán új ötletekkel és ingerekkel térünk haza, amit a kreatív hobbinkban tudunk kamatoztatni. Így aztán folyamatos pozitív kör alakul ki a hobbi és művészet szeretetéből, az új ötletekből, ingerekből, és ezek vászonra vagy lapra viteléből. Az újdonság pedig izgalmas, így egy unalmas munkanapot is feldobhat az, amikor tudjuk, hogy a végén otthon vár a kreativitásunkat megmozgató projektünk, hobbink. 
Minden kreatív hobbival új dolgokat tanulhatunk, ami barázdáltabbá teszi az agyunkat és időskorban is segít mentálisan fittnek maradni. Varrás esetén például bonyolultabb, új minták elkészítését tanulhatjuk meg, ha az alapok már mennek, sütés esetén pedig új technikákat, recepteket próbálhatunk ki. Sikerélményt is ad, amikor befejezünk egy kreatív projektet vagy egy újabb készséget elsajátítunk az adott területen. Nem csak idős korban, de már előtte is fontos megelőzni a mentális leépülést, és ilyen téren is frissnek maradni. Ez segít későbbi betegségeket elkerülni, viszont arra is jó hatással van, hogy képesek legyünk fenntartani a kapcsolatainkat. A fiatalos, gondolkodó agyunkkal elő tudunk hívni új beszélgetési témákat, emlékszük a barátaink és családtagjaink történeteire, és képesek vagyunk érdemben részt venni egy társalgásban. Ezzel a környezetünk számára kellemesebb társaság lesz, de magunkat is jól érezzük ilyen szituációkban.

Új perspektívát is kaphatunk a művész hobbinkon keresztül, hiszen tekinthetünk a világra a hobbinkon keresztül is. Például a már említett fotózás miatt egy idő után sok tárgyra, jelenségre azt keresve tekintünk, hogy mit és hogyan lenne belőle érdemes megörökíteni. Vagy éppen a saját otthonunkra, szülővárosunkra tekintünk új szemmel, a különlegeset, érdekeset keresve. Ahogy megörökítjük a világot, az formálja a róla alkotott képünket is. Például, ha graffiti fotózásra koncentrálunk, akkor a szemünk rá áll, hogy ezeket keresse akkor is, amikor nincs a kezünkben a fényképező, és így úgy tűik, mintha sok graffiti lenne a környezetünkben. De igaz ez a színvilágra is, hiszen a vidám, napos képeket visszanézve magunk is vidámabbak leszünk, mintha felhős, szürke fotókat vizsgálnánk. Másrészt viszont a más művészekkel, más kreatív hobbit kedvelő emberekkel való találkozás is formálja a világnézetünket. Festés vagy kollázs készítés közben meghallgatjuk és megosztjuk egymással a történeteinket, az érzéseinket, amiből sokat tanulhatunk.
A művészetek szoros összefüggésben állnak a művész érzelmeivel is. Így aztán ezek megélésének és kiadásának is egy rendkívül egészséges módjává válik a hobbink. A szorongásunk, frusztrációnk, szomorúságunk, dühünk elnyomása, magunkba zárása csak ahhoz vezet, hogy egy váratlan pillanatban sokszoros erővel kitörjenek. Ehelyett választhatjuk azt a megküzdési módot is, hogy kreativitásunkon keresztül fokozatosan kiadjuk ezt magunkból. Festhetünk az érzelmeinkre alapozva, leírhatjuk őket a naplónkba, kitáncolhatjuk, vagy kiénekelhetjük magunkból a hobbinktól és a számunkra leginkább megfelelő módszertől függően. A művészet lényege, hogy kifejezzük ezeket, ami párhuzamosan megkönnyebbüléshez és egyáltalán az érzelmeink felismeréséhez, beazonosításához is hozzásegít minket.

A művészetek élvezőként és alkotóként is csodálatosak. Lehetőséget adnak a fejlődésre, érzelmeink mélyebb megélésére és személyiségünk kifejezése. Hozzájárulhat a szociális hálónk bővítéséhez és az agyunk fiatalon tartásához. A kreatív hobbiknak nincsenek hátrányai, csak előnyei. Napjainkban annyira kínálatból választhatunk, hogy szinte még, aki nem akar, az is talál neki tetsző művészeti ágat és ahhoz kapcsolódó hobbit.  Szívből ajánljuk, hogy színesítsd be a hétköznapjaidat, és vágj bele egy kreatív hobbiba még ma!

képek forrása: unsplash.com, pexels.com


További híreink
Állásinterjú angolul – Practice makes perfect!
augusztus 24.
6 perces olvasmány

Állásinterjú angolul – Practice makes perfect!
Főzz, ha már otthon vagy! #2
május 04.
5 perces olvasmány

Amennyiben Te is elkészítetted valamelyik finomságot, oszd meg velünk #depokonyha hashteggel vagy küldd el nekünk üzenetben!
Gasztroajándékok otthon, egyszerűen
december 16.
5 perces olvasmány

Ha még semmi ötleted sincs, de szorít az idő, akkor mutatunk párat, ami olcsó, egyszerű és remekül személyre szabható!
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!