Hogy született a Gyűrűk Ura?

Amennyiben A Gyűrűk Ura szerelmese vagy és benned is megfogalmazódott már a kérdés, hogy pontosan hogyan írta meg J.R.R. Tolkien a Hatalom Gyűrűi történeteit, akkor tarts velünk!

A szeretett fantasy-író egy új Középfölde-történetet alkotott, miközben egy újabb világháború közeledte kísértette. Az angol nyelvű irodalomban egyetlen író sem alkotott teljesebb világot, mint John Ronald Reuel Tolkien. Középfölde, ahol híres történetei játszódnak, a mi világunk elfeledett múltbeli változata volt, melynek kitalálásakor az író bonyolult földrajzokat dolgozott ki, és gazdagon részletezett civilizációkat épített fel. Minden későbbi fantasy alkotás, legyen az a Harry Potter regények, a Star Wars filmek vagy a Dungeons and Dragons játékok, hatalmas adóssággal tartozik Tolkien elképesztő képzelőerejének. Tolkien még nyelveket is kitalált tündéinek és más szereplőinek, északi európai nyelvekből, például a finnből és a walesiből táplálkozva. Az Oxford professzora volt, elismert tudós az angolszász nyelvek és kultúrák területén.
1914-ben, az első világháború kitörésekor kezdett el álmodni Középföldéről, miközben Oxfordban egyetemista volt, majd a somme-i csatában a brit hadsereg tisztjeként harcolt. A mitológiát azért alkotta meg, hogy kifejezze „érzéseit a jóról, a gonoszról, a szép és rút dolgokról” – mondta. 1937-ben jelentette meg A hobbit című kalandtörténetet, az 1950-es években pedig a háromkötetes A Gyűrűk Ura eposzt. A könyvek elvarázsoltak megannyi olvasót, ahogy Tolkien írótársa, C.S. Lewis megfogalmazta: „Itt olyan szépségek vannak, amelyek áthatolnak, mint a kardok, vagy égetnek, mint a hideg vas.” Mások zavarónak találták a könyveket, vagy ahogy Edmund Wilson irodalomkritikus írta: „gyermeteg.”

Tolkien könyvei egyre nagyobb elismerést kaptak irodalmi értékükért és széleskörű hatásukért. A történetek egy újabb generációhoz, és még szélesebb közönséghez jutottak el 2001-ben, amikor Peter Jackson rendező elindította A Gyűrűk Ura filmtrilógia első részét. Ez azóta is az egyik legnagyobb bevételt hozó filmsorozat, közel 3 milliárd dolláros világméretű bevétellel. Az utolsó rész önmagában 11 Oscar-díjat nyert.

A hobbit és A Gyűrűk Ura is Középfölde harmadkorában játszódik, egy olyan korban, amikor a tündék egyre távolibbak, az emberek egyre dominánsabbak, és a hobbitok – a vidékies, félig emberi lények – váratlan hősökké válnak. Az olyan halhatatlan tündék, mint Galadriel, még emlékeznek az első és második korra, amelyek több ezer évvel korábban zajlottak.

Amikor 1973-ban meghalt, Tolkien rengeteg kéziratot hagyott maga után. Fia, Christopher, összeállította és szerkesztette apja első és második korra vonatkozó írásait, melyek A Szilmarilok címmel jelentek meg, valamint kiadta a tekintélyes 12 kötetes Középfölde története című sorozatot, amely bemutatja, hogyan alkotta meg Tolkien a világát hat évtized alatt. Bár A Szilmarilok egy koherens egész, kétségtelenül összetett és zord mű. A Középfölde történetének olvasása pedig jelentős elköteleződést igényel, tele van kibontakozó, gyakran fájdalmasan befejezetlen történetekkel.

Egy másodkori történet Tolkien úgynevezett Atlantisz-komplexusából származott. Amióta az eszét tudta, visszatérő rémálma volt egy hatalmas hullámról, amely átgördül a zöld mezőkön. Úgy ébredt fel, mintha mély vízből emelkedne ki, kapkodva a levegőért. Gyorsan lejegyzett egy kirobbanó történetötletet egy Númenor nevű szigetről, amelyet elnyelt a tenger. Az első, rövid változatot, Númenor bukását, olyan gyorsan vetette papírra, hogy fia, Christopher is nehezen tudta megfejteni.

Númenor története az első kor után kezdődik. Az ősi gonosz hatalmát, Morgothot, a tündék és halandó emberek győzik le a világ angyali őrzőinek, a Valáknak isteni segítségével. A Valák azzal jutalmazzák a halandó szövetségeseket, hogy új otthont adnak nekik, Númenor félig paradicsomi szigetét. A második kor hajnalán a númenoriak bibliai hosszúságú életet élnek, és a tündék által ápolt készségekkel és mesterségekkel gazdagodnak. De minden Édennek megvan a maga tiltott gyümölcse. A númenoriaknak megtiltják, hogy nyugat felé hajózzanak a lapos föld pereme felé, ahol a tündék az Örökkévaló Földeken élnek a Valákkal együtt. Az örök élet iránti irigység lassan felemészti a númenori halandókat. Egy szakadék keletkezik, amely az elfbarátok üldözéséhez vezet – azokhoz, akik továbbra is hűek a tündékhez. Végül Númenor királya Sauron, Morgoth egykori második parancsnoka alattomos befolyása alá kerül. Sauron biztatására a númenoriak templomot építenek Morgothnak, és flottát indítanak az Örökkévaló Földek ellen.

Az Amazon Studios elindított egy több évados sorozatot A Gyűrűk Ura: A Hatalom Gyűrűi címmel, több mint 1 milliárd dolláros költségvetéssel, annak a reményében, hogy újraéleszti A Gyűrűk Ura filmek lelkes fogadtatását. A sorozat alkotói, J.D. Payne és Patrick McKay valódi történelmi kultúrákból merítettek inspirációt, hogy újraalkossák Tolkien elveszett szigetét. Tolkien maga is hasonló megközelítést alkalmazott – például a falu, ahol A hobbit kezdődik, hasonlít az író gyermekkori falujára, ahogyan az 1897-ben kinézett. A Gyűrűk Ura sorozatban a hobbitok Rohanba utaznak, amely egy távolabbi királyság, nyelvével és királyi csarnokával az angolszász Angliát idézi fel, majd tovább a Gondor királyságába, amely részben Rómára vagy Bizáncra emlékeztet.
Tolkien rengeteg időt szentelt a Tudor-kori Anglia történelmének tanulmányozására, kiváltképpen életének ezen szakaszán! 1935-ben egymásutánban kétszer is elolvasta barátja, R.W. Chambers reneszánsz humanistáról, Morus Tamásról szóló életrajzát. Morus, VIII. Henrik tanácsadója és 1529-től három évig lordkancellár, nem volt hajlandó elismerni az anglikán egyházat vagy Henriket annak vezetőjeként. Morust 1535-ben felségárulásért lefejezték, és XI. Pius pápa 1935-ben szentté avatta. Bár Chambers maga nem volt katolikus, azt állította, hogy az angol katolicizmust egy cinikus zsarnok irtotta ki, hogy gazdagabbá és hatalmasabbá tegye magát, és ezzel sok minden, ami jó volt a középkorban, örökre elveszett. Morus Tamás hatásának finom jelei között található, hogy Tolkien ekkortájt az „Oxymore” álnevet használta, amely az „Oxford” és a „More” összevonásából áll.

Morus 1516-ban megjelent műve, az Utópia, egy ideális sziget társadalmát írta le, és maga Númenor is egy szigeti utópiaként indul. Morus Tolkienra gyakorolt hatását ismerve láthatjuk, hogy valószínűleg inspirációt nyújtott Númenor hősének, Elendil apjának alakjához is. Az elveszett út című könyvben Elendil apja Morus nehéz helyzetét tükrözi, aki egy hitehagyott király barátja és tanácsadója. Akárcsak az apja, Elendil (aminek jelentése „tündebarát”) is egyike azoknak a hűséges númenoriaknak, akik még mindig tisztelik a nyugati Valákat és az egy Istent, aki mindenek felett áll. A Tudor-korban a népnyelvű Bibliák nyomtatása trónfosztotta a latint, mint a keresztény hit nyelvét. Númenorban is nyelvi harc folyik: a quenya – amit Tolkien tündelatinnak nevezett – kiszorul, helyette egy emberi nyelv kerül előtérbe.

Tolkien azt mondta, hogy a Morus Tamás életrajzát majdnem égetően aktuálisnak találta, amikor az 1930-as évek közepén olvasta. A könyvnek nem kellett konkrét párhuzamokat vonnia a náci Németországgal. Az 1930-as években ezek mindenki számára láthatóak voltak, aki nyitott szemmel járt. Númenoron ilyen események valóban megtörténnek. Az elveszett út egy időutazós történet, amelyben a 20. századi megfigyelők álmokon keresztül tanúi Númenor bukásának. Tolkien haragja élőnek és égetőnek tűnik. Elendil katalogizálja a fegyverek és hadihajók őrült építését, a suttogva tett feljelentéseket, eltűnéseket, a zárt ajtók mögötti kínzásokat. Kifejezetten Sauronra hárítja Númenor gonoszságait. A Szilmarilionban Sauron egy alakváltó farkasúrnál volt, ami teljesen más, mint az a baljós manipulátor, aki Az elveszett útban megjelenik. Ezen túl, fellelhető olyan elem, amely hasonlóan Hitler politikájára utal: Sauron követői Númenorban új birodalmakat akarnak meghódítani fajtájuknak, és enyhíteni kívánják a népes sziget nyomását.

Tolkien 1937-ben hagyta abba Az elveszett út írását, amikor A Hobbit kiadói megkövetelték a folytatást, amely végül A Gyűrűk Ura lett. Tolkien a második világháború után visszatért Númenor történetéhez. Az ellenség most a birodalom szívében van: a történet olyan, mint az inváziótól való félelem utóízének nyoma, amelyet a britek az eltelt években átéltek. Mindeközben Tolkien folytatta a fiktív világának hatalmas történetének kidolgozását. Númenor pusztulása után Elendil a hűségeseket a biztonságba vezeti, és fiaival megalapítja Arnor és Gondor ikerországait. A harmadik korban Aragorn, a hobbitok vándorló társasága és leendő királya Elendil közvetlen leszármazottja és örököse lesz.
A bizonyítékok alapján világos, hogy Hitler és más 1930-as évekbeli zsarnokok nagyon relevánsak voltak Tolkien Númenor történetei és Sauron zsarnokságával kapcsolatos részletek szempontjából. Tolkien ennek ellenére hivatalosan tagadta, hogy A Gyűrűk Ura egy allegorikus kód lenne a második világháborúra, de akkor hogyan is tudjuk ezt összeegyeztetni?

A Gyűrű Szövetsége, a trilógia első kötetének 1966-os kiadásához írt előszavában Tolkien ezt írta: „Minden megnyilvánulásában szívből utálom az allegóriát, és mindig is így voltam ezzel, mióta elég idős és óvatos lettem ahhoz, hogy észleljem a jelenlétét. Sokkal jobban kedvelem a történelmet, legyen az igaz vagy hamis, a különböző alkalmazhatóságával az olvasók gondolataira és tapasztalataira. Azt hiszem, sokan összekeverik az ‘alkalmazhatóságot’ az ‘allegóriával’; de az egyik az olvasó szabadságában rejlik, a másik pedig a szerző szándékos dominálásában.”

Más szavakkal, ebben a könyvben Tolkien vonakodott úgy viselkedni, mint egy diktátor, aki megmondja az olvasóinak, mit gondoljanak. A világát azokból a világokból építette fel, amelyeket ismert. De abban reménykedett, hogy a jövőben, más diktátorokkal, munkája továbbra is relevánsnak fog tűnni.

Ahogy Kevin Jarzynski, az Amazon Studios vezető fejlesztési munkatársa mondja, Tolkien munkája nem egy adott pillanatról szól, hanem a történelem megismétlődéséről. Vannak olyan leckék, amelyeket mi, emberek, folyamatosan próbálunk megtanulni a hatalomról és a kísértésről. Númenor kulcsüzenete, amely most épp olyan időszerű, mint valaha, az, hogy a hatalom iránti vágy teljesen elkerülhető katasztrófához vezet.

 

Írta: Kis Zoltán
Forrás: www.smithsonianmag.com
Képforrás: www.pexels.com


További híreink
Mit csinál valójában egy influencer?
július 08.
5 perces olvasmány

Manapság már az egész közösségi média hemzseg az influencerektől, befolyásuk pedig folyamatosan növekszik.
Filmajánló: Marvel Kapitány
március 18.
2 perces olvasmány

Carol Danversből hogyan lett egy emlékeit vesztett túlélő, majd igazi hős.
Kihagyhatatlan karácsonyi filmek
december 18.
3 perces olvasmány

Közeleg az év legmeghittebb ünnepe, a karácsony. A karácsonynak van egy árny oldala is, ami kevésbé idilli, hangulatos, ünnepélyes és lélekemelő. Ez pedig nem más, mint a karácsonyi limonádé filmek.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!