Szezonális kolis kaják nem csak kolisoknak!

Az élelmiszerárak szinte folyamatos emelkedésével nehéz egy szűk havi költségvetésből ráadásul még változatosan és kiegyensúlyozottan, egyetemistaként sokszor egy kollégiumi konya limitjei között nehéz főzni. Ezzel az új sorozatunkkal igyekszünk ehhez egy kis segítséget és inspirációt nyújtani. Már gyerekkorunktól kezdve halljuk, hogy fontos gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztani, viszont attól, hogy egészségesek, sajnos nem lesznek egyszerre olcsók is ezek az alapanyagok. Emellett pedig érthetően macerásabb bevásárolni, egy új receptet kipróbálni és az így főzött ételt beosztani egy hétre. Egy megoldás, ami csökkentheti az egy egységnyi árat, ha szezonális termékeket választunk, hiszen amikor több terem, akkor érhetően olcsóbb a boltokban is. Ezért az itt összegyűjtött receptek szezonális zöldségekre és gyümölcsökre építenek.

Egy másik fontos faktor, hogy kevesebb alapanyagot nyilván olcsóbb megvenni, és egyetemistaként, de dolgozó felnőttként is prioritás, hogy gyorsan és egyszerűen elkészüljön az étel, ne kelljen minden héten hosszú órákat egy-egy fogással tölteni. Ezért igyekeztünk egyszerűbb, kevés lépésből és alapanyagból álló receptet összegyűjteni. Ezzel párhuzamosan viszont törekedtünk a változatosságra, hiszen egyrészt élvezetes új dolgokat próbálni, nem ugyanazt a fogást enni unásig, másrészt pedig ez segíti az általános táplálkozás kiegyensúlyozottságát.
Véletlenül sem egy szigorú diéta heti étkezésenkénti lebontását publikáljuk itt, hanem egy listányi receptet gyűjtöttünk csokorba, amikből szabadon válogathat bárki vagy csak inspirációként használhatja, hogy valami egészen mást kreáljon. Mindezeket tisztázva nézzük is a havi alapanyagokat és a listát!

Szezonális gyümölcsök decemberre elsősorban azok, amik eddig elálltak, mint az alma és birsalma, valamint a más országokból ilyenkor még nagyobb mennyiségben importáltak, mint a banán, narancs, mandarin, kivi. A szezonális zöldségek: cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, répa, karfiol, szárzeller, póréhagyma, krumpli és édesburgonya, leveles zöldségek, esetleg sütőtök.
1. banánkenyér

A világjárványnak is volt egy olya időszaka, amikor hirtelen rengetegen kezdtek el otthon banánkenyeret sütni. Szerencsére a vírus elvonult, a banán pedig megmaradt, így továbbra is süthetjük ezeket. Gyorsan elkészíthető, mert azon kívül, hogy a banánt egy villával össze kell nyomkodni, minden más alapanyagot csak ki kell mérni és hozzákeverni a készülő tésztához, majd egyben megsütni a sütőben. Rengeteg változata van, és választhatunk egészségesebbnek vagy klasszikusabbnak mondott változatokat is. Alapvetően az alapanyagok: értelemszerűen banán, liszt (megint csak, allergiáktól vagy más egészségügyi megfontolástól függően választhatjuk a fajtáját), sütőpor, egy csipet só, cukor vagy más ízlés és egészségügyi megfontolás alapján választott édesítő, tojás, valamilyen zsiradék (vaj, vagy valamilyen olaj), illetve gyakran vanília aroma. Ezen túl szabadon fűszerezhetjük ízlés szerint fahéjjal, szerecsendióval, mézeskalács fűszerkeverékkel, szegfűszeggel, tényleg, amivel csak akarjuk. A fehérjetartalom növelés érdekében adhatunk hozzá joghurtot is. Opcionálisan dobálhatunk bele felszeletelt friss gyümölcsöt, aszalt gyümölcsöt, olajos magvakat vagy akár csokidarabokat is. Ezek az alapanyagok, a fűszereken kívül, mint alapélelmiszerek és egy csomag több főzésre elég, ezért ez bekerült a gazdaságos kategóriába. Joghurttal, mogyoróvajjal, friss gyümölccsel fogyasztva például egy egészen kiegyensúlyozott reggeli opció.2. kása

Egy másik nagyon gazdaságos reggeli megoldás, a zabkása. Különösen a hideg hónapokban esik jól egy frissen készített kása, ami belülről melegít fel evés közben. A legfontosabb összetevője a zabpehely, de ezen túl teljesen személyre szabható. Vízzel is lehet főzni, de sokan inkább növényi vagy tehén tejjel készítik egy kásásabb állagért és teljesebb ízért. Ízlés szerint bármilyen gyümölcsöt belefőzhetünk, bárhogyan fűszerezhetjük is.  zabkása nagy előnye, hogy az íze annyira semleges, hogy akár egy üres vászonként is kezelhetjük, amire megalkotjuk a fogást a saját ízvilágunk alapján. Ezt is joghurttal, friss gyümölccsel, vagy akár mogyoróvajjal érdemes fogyasztani egy teljesebb és kiegyensúlyozottabb fogásért.
3. levesek

Ha már hideg idő, akkor a levesek, különösen a krémlevesek elengedhetetlenek. A szezonális zöldségek pedig jó alapot nyújtanak ehhez. A póréhagyma krémlevesnél póréhagymát szelünk fel és krumplit darabolunk, ezeket együtt főzzünk egy zöldséges leveskockával ízesített lében, és már szinte fűszerezni sem kell. A turmixoláson kívül főzőtejszín hozzáadásával sűríthetjük, és már kész is. A brokkoli krémleveshez is csak brokkolit és krumplit kell vízben megfőzni, sóval, borssal és szerecsendióval, fokhagymával fűszerezni, valamint főzőtejszínnel és turmix-szal besűríteni és egy újabb krémleves áll készen a fogyasztása. A sütőtök krémlevesben a sütőtökhöz fokhagymát, szerecsendiót, hagymát, gyömbért, citromlevet, sót, borsot kell zöldségalaplével kell összefőzni, majd turmixolni. Pirítóssal, vagy csak egyszerű kenyér szelettel tálalva mindegyik egy egész étkezés is lehet. Az arányokat kicsit hígabbra változtatva és a krumplit kihagyva akár olyan szószt is készíthetünk ezekből a krémleves alapokból, amit tésztához lehet adni szószként. Használhatjuk a legolcsóbb elérhető változatot, és máris egy egészen másik fogást készítettünk.
4. sült zöldségek

A decemberben szezonális zöldségek többsége tökéletes arra, hogy feldarabolva némi olajjal és fűszerekkel a sütőben ropogósra süssük. A cékla, brokkoli, kelbimbó, répa, karfiol, krumpli és édesburgonya és a sütőtök mind megfelel erre a célra. Egy tejfölös, joghurtos és zöldfűszeres szósszal akár önálló fogásként is fogyaszthajuk ezeknek valamilyen keverékét, de köretként is kezelhetjük egy tetszőlegesen választott fehérjeforrás mellé. Amikor több zöldséget sütünk egyszerre, érdemes odafigyelni, hogy nem ugyanabban a tempóban készülnek el, lehet, hogy az egyik már kezd megégni miközben a másik még éppen csak puhulni kezd. Ezeket összébb lehet hangolni azzal, hogy a lassabban sülőket, mint például az édesburgonyát és sütőtököt kisebb darabokra vágjuk, a kelbimbót pedig nagyobbakra hagyjuk. Ha alapvetően nehezen próbálsz ki új zöldségeket vagy nem annyira szereted, kezdheted azzal, hogy az új zöldségből kevesebbet teszel a mixbe, így könnyebben megeszed, de a kedveltebb zöldségekből többet érzel. Ha az ízzel vagy állaggal vannak rossz tapasztalataid, lehet, hogy nem a zöldséget utálod (bár persze ez is előfordulhat), hanem a számodra ideális elkészítési módot nem találtad még csak meg. Például lehet, hogy a cékla sütőben sütve nem lesz a kedvenced, de egy jól fűszerezett salátában nyersen és ropogósan szívesebben fogyasztod.
5. saláták

Mindenek előtt fontos leszögezni, hogy egy salátának nem kell ízetlennek lennie és nagyon is lehet laktató. A lényeg az alapanyagok egyensúlyozása és a fűszerezés. A leveles zöldségek, mint kelkáposzta, spenót, sóska, rukkola mind jó saláta alapok lehetnek, de nem feltétlenül együtt. Ezeknek rengeteg pozitív hatása van az egészségre a magas vitamin, ásványi anyag és rost tartalmuknak köszönhetően. Ha választunk ezek közül egy-kettőt alapnak, jöhet rá néhány felkockázva megsütött zöldség az előző kategóriából, valamilyen fehérje forrás, mint csirkehús, sajt vagy akár pirított csicseriborsó és egy jó kis szószos fűszerkeverék. Szerencsére ma már rengeteg öntetet készen kaphatunk a boltban, vagy legalább a porított összetevők be vannak zacskózva és otthon már csak joghurthoz, olajhoz vagy ecethez kell adni. Ha találunk egy kedvenc szószt, máris könnyebb lesz megenni a kevésbé szeretett zöldségeket is, hiszen átveszik ezek is a finom szósz ízét. Ezek az előre elkészített öntetek olcsók és nem is kell tíz féle fűszert megvásárolni, hogy egy étkezéshez használjuk csak őket, hanem már a tökéletes keveréket kapjuk készhez.

Reméljük, hogy ezek a tippek adtak némi ötletet, hogy hogyan használd praktikusan a szezonális terményeket és hogyan tedd növénydúsabbá, valamint olcsón változatosabbá az étkezésedet.

források: ambitiouskitchen.com, mindmegette.hu, nosalty.hu, streetkitchen.hu
képek forrása: unsplash.com


További híreink
Albi vagy koli? – az egyetemisták örök lakhatási dilemmája
szeptember 26.
5 perces olvasmány

Frissen felvett gólya vagy, aki nem tudja mitévő legyen, és hol hajtsa álomra a fejét, amikor éppen nem a kocsmaasztalon teszi ezt? Segítünk a döntésben!
Téli tippek bőrápolásra
február 02.
4 perces olvasmány

A hideg időben a legfontosabb, hogy a bőrünk hidratált maradjon.
Zero Waste: A világmentő trend
március 05.
4 perces olvasmány

A környezettudatosság egyre nagyobb hangsúlyt kap a hétköznapi életünkben.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!