Rózsaszín és zöld, éneklés és angol cím, mindent a Wicked filmről.

Magyarországon kevésbé ismert a Broadway híres musical-je, az azonos című Wicked. A világpremier idén novemberben volt, míg a magyar mozikban december 5-én jelenik meg. Az eredeti musicalt 2003-ban mutatták be először a színpadon, és azóta nagy népszerűségre tett szert. A filmes adaptáció körül kialakult érdeklődés most tovább erősítette ezt az ismertséget, és a közösségi médiás trendeken keresztül olyanokhoz is eljuttatta, akik az eredeti darabról korábban nem hallottak. Voltak online fennakadások a poszter kapcsán, világsztárok játszák a főszerepeket, a kapcsolódó játékbaba kiadásakor félreértések adódtak és még a híres párizsi Diadalívet is a film ikonikus zöld-rózsaszín színkombinációjára világították. Sok minden történt a film körül, nézzük is a részleteket!
Először is kezdjünk a történettel, hogy erre alapozva dönthesse el mindenki, hogy meg akarja-e nézni magát jelenséggé kinővő alkotást. A történet az Óz, a nagy varázsló világában játszódik és az onnan ismert Dorka (eredeti: Dorothy) és a Madárijesztő, Oroszlán, Bádogember körül forgó események előzményének készült. Az Óz, a nagy varázsló (más fordításokban Óz a csodák csodája) meséjében feltűnik a zöld bőrű, gonosz boszorkány Elphaba és a kedves, jóságos boszorkány Galinda. A Wicked eköré a két boszorkány köré szerveződik onnan kezdve, hogy a boszorkány iskolásban idegenekből szobatársak, majd barátok lettek. Viszont, mint az ilyen történetekben gyakran, Elphaba és Galinda itt is egy olyan erővel és konfliktussal találja magát szemben, ami náluk nagyobb és nem is számítottak rá. A musical és a film a barátságon túl az elfogadásról, a jó és rossz közötti határ kétségességérő szól, amihez még a tekintélyelvűség és a propaganda problémája is társul ezzel egy gyerekek által is élvezhető meséből több rétegű, komplexebb, modern korunkra reflexióként is értelmezhető alkotássá válik.
Még 2022 decemberében kezdték el a forgatást és idén januárban zárult, mert közben az amerikai filmes világban sztrájkok akasztották meg a filmkészítést. Ráadásul nem is csak egy film készült, hanem ezen időszakban leforgatták a másodikat is, ugyanis összesen két részre bontották a musical történetét. A most megjelent első film önmagában olyan hosszú szinte, mint a musical teljes egésze, mert amellett, hogy a fő történetszálat és a legfontosabb eseményeket megtartották, további részletekkel egészítették ki. Például a film sokkal több jelentet tartalmaz, amik Elphaba gyerekkorát mutatják be, ezzel egy teljesebb háttértörténetet és személyiséget adnak neki, ami még jobban megmagyarázza, hogy a filmben később miért viseli annyira szívén a beszélő állatok sorsát Óz birodalmában. Láthatunk extra jeleneteket Elphaba és romantikus kapcsolata között, valamint többet látunk a különórákról, ahol az iskola igazgatója fejleszti Elpahaba varázstudását. Ráadásul a film egy új dalt is hozzáad a musical eredeti listájához, amiben feltűnik a két színésznő, akik a Broadway darabban játszották a főszereplőket.

Nem csak a musical főszereplői kapcsolódtak szorosan a főszerepükhöz, hanem a nagy médiavisszhangnak és érdeklődésnek köszönhetően a filmben Elphabát alakító Cynthia Erivo és a Galindát játszó Ariana Grande is igencsak összekapcsolódott a szereppel. Mindketten énekesek, így csodálatosan hozzák a rajongók által megszokott és elvárt hangzásvilágot, valamint színészként is jól teljesítenek, hiszen ezzel is régre visszanyúló tapasztalatunk van. A filmben megjelenik még az iskola igazgatójaként a számos díjat elnyert Michelle Yeoh is. Professzionális szakemberként nem csak a főszereplők neve húzóerő a filmhez, hanem valóban jól játszák a szerepüket.
A korábban bemutatott It ends vwith us (Velünk véget ér) kapcsán az ottani főszereplővel, Blake Lively-val kapcsolatban megjelenő kritikáknak nyoma sem volt. A két főszereplő, Erivo és Grande lelkesen ad interjúkat, egymás támogatása nem csak a filmbeli szerepeik között, de a valóságban is mutatkozni látszik. Nem csak megszólalásaikban kedvesek és segítőkészek egymással, hanem egy interjúban azt is bemutatták, hogy milyen közös tetoválásokat csináltattak a filmforgatás ideje alatt számukra fontos vagy különleges jelenetekhez kapcsolódóan. Többen inkább a Barbie premierhez és sajtó turnéhoz hasonlítják a Wickedet, hiszen a színésznők a szerepeiknek megfelelően és stílusosan jelennek meg a vörös és zöld szőnyegeken, a rózsaaszín és zöld ikonikussá váló összefonódását remekül prezentálva.

A közönség és főleg talán a filmek marketingesei közül többen is abban reménykednek, hogy a Wickeddel közel egy időben megjelenő, stílusában és történetében jelentősen eltérő Gladiátor II ugyanazt a jelenséget idézi majd elő, mint a Barbie és Oppenheimer premiere.  Itt is az egyiknek nők vannak a központjában, a barátság és a kapcsolatok, míg a másikban férfiak küzdenek, harcolnak és bosszúvágy hajt sok cselekedet. A gladiátor első filmje 2000-ben jelent meg, így nagyjából egyidős a Wicked musicallel, ezáltal közel ugyanannyi idejük volt rajongó táborokat bevonzani, akik most a második részt és a film adaptációit is majd lelkesen megnézik a mozikban. Egyelőre nem alakult ez a potenciális verseny egy akkora jelenséggé beöltözéssel, rajongói alkotások összevonásával és csoportos tömeges mozilátogatással mint a „Barbenheimer”, de ez még változhat ahogy egyre több országban kezdődnek meg a vetítések.
A rajongói műalkotások kapcsán viszont még a Wicked premier előtt online konfliktus alakult ki. Miután megjelentek a film plakátok egy rajongó online elkészítette a saját változatát, amit mások megosztottak és az egyik főszereplőhöz, Cynthia Erivohoz is eljutott, aki kritizálta azt és személye elleni támadásnak érezte, hogy a rajzon az általa játszott szereplő arcának zömét kitakarja a kalap. Az eredeti rajzoló azzal magyarázta mindezt, hogy csupán a musicaal eredeti poszteréhez hasonlóan akarta megrajzolni saját változatát. A konfliktus nem fokozódott és lecsillapodott az online dráma, viszont érdekes, hogy egy online keringő rajzba mennyivel többet bele lehet látni, mint ami a készítő szándéka volt.

Egy másik probléma már a premier után jelentkezett. A filmhez kapcsolódóan a Barbie babák gyártója, a Mattel játék babákat kezdtek árusítani, amiknek a dobozán információk voltak a filmről, a karakterekről, és természetesen egy link is került ide, ami a film weboldalára hivatott irányítani az érdeklődőket. Ehhez képest, mint az a játékok piacra dobása után kiderült a link egy kizárólag nagykorúaknak szóló, szexuális tartalmú oldalra vezetett. Ez már akkora hibának tűnik a felelősek részéről, hogy elkezdtek terjedni olyan online teóriák, miszerint ezt direkt csinálhatták a készítők, hogy a botrány negativitásával figyelmet generáljanak a filmnek miközben mindezt egy termékvisszahívással orvosolható figyelmetlenségen alapuló hibaként lehet feltüntetni. Természetesen nem látunk bele ilyen szinten a háttérfolyamatokba, de bármennyire volt is ez szándékos, a gyártók már észlelték a problémát és megoldották az oldalnak pedig évek óta nem volt ilyen magas a látogatottsága.
Abból is látszik, hogy mennyire jó dalokat írtak az eredeti Broadway darabhoz, hogy a mozikban kifejezetten figyelmeztetniük kell az alkalmazottaknak az oda látogatókat, hogy ne énekeljenek hangosan együtt a filmmel, mert ez rontja a többi néző élményét. Voltak olyan mozik is, ahol már azt ígérték a közönségnek, hogy decemberben megjelenik a filmmel együtt éneklős változat is, így majd teljes át- és beleéléssel élvezhetik a filmet, aki pedig csendben nézné inkább, már előre tudja, hogy melyik vetítést ne válassza. Természetesen az eredeti dalszerzői munka mellett a jelenlegi színészek tehetségét és énekesi tudását is dicséri, hogy a közönség ennyire élvezi a dalokat.

A Wicked tehát lehet, hogy még nem érte el a Gladiátor II-vel együtt a Barbenheimer jelenséget és felkapottságot, viszont ahol már vetítik, nagy érdeklődésre tart számot, ahol pedig nem, mint Magyarországon, ott is nő az érdeklődés, hiszen itt is voltak hírességek például, akiket meghívtak az országos premierre. Kevesebb szereplőkhöz kötődő botrány és dráma övezte, mint az It ends with us-t, de nem volt ez sem teljesen mentes a fennakadásoktól. A musicalek kedvelőinek kifejezetten érdemes megnézni, és nagyjából egy év múlva, 2025, őszén érkezik a musical második felét feldolgozó Wicked 2 is, ami jelenleg még az utómunkálati stádiumban van.

források: britannica.com, forbes.com, screencrush.com, independent.co.uk

képek forrása: pexels.com, unsplash.com


További híreink
Outfittek a fesztekre
június 30.
2 perces olvasmány

Helló, lányok! Ez a mostani feszt-divat!
December hónap dolgozói: Mittli Dániel és Barna Gáspár
január 11.
1 perces olvasmány

A december hónap dolgozója címet ezúttal Mittli Dániel és Barna Gáspár nyerte el, akik lelkiismeretes munkájuk miatt érdemelték ki az elismerést.
Terjed a street food
augusztus 07.
3 perces olvasmány

De mi is az a street food? Egyre jobban elterjedt szó, egyre többet használjuk, de lássuk, mit is jelent pontosan!
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!