Nincs elég moly, avagy a fenntarthatatlan fast fashionről

Annyi legalábbis biztosan nincs, mint amennyit igényelnének a halomban álló, kihasználatlan gönceink, amiknek a lebomlása átlagban kétszáz év. Ebben a cikkben a fast fashion fenntarthatatlanságáról és környezetszennyezéséről hoztunk néhány sokkoló adatot. Ugyanis addig a fast fashion árnyoldalairól sem lerágott csont beszélni, ameddig még mindig ilyen népszerűségnek örvend.

Magyarosítva a gyors divat a fogyasztói társdalom terméke, ami kiválóan kiszolgálja a nyugati ember túlfogyasztásra hajlamos igényeit. Olcsó, így könnyen hozzáférhető, táplálja az önbecsülést, és általa megélhetjük a közösséghez tartozás érzését. Emellett noha tény, hogy nem a ruha teszi az embert, mégis a külsőségeken túl, az imázsunk valóban meghatározó része az öltözködés. Pontosan ezért sem mindegy, hogy honnan szerezzük be kedvenc darabjainkat, ugyanis jó néhány etikai problémába ütközhetünk a fast fashion esetében.


Az iparág környezetszennyezéséről már mindenki hallott, valahogy mégsem veszi senki elég komolyan, holott számos módon pusztítja a természetet. A szén-dioxid kibocsátásunk közel tíz százalékáért a divatipar felel. Ez több okra is visszavezethető: először is a ruhák jelentős hányada olyan ázsiai országokban készül, ahol kőszénnel termelik meg az előállításhoz szükséges energiát. Másodszor azok a szintetikus anyagok, amikből ezek a ruhaneműk állnak, többnyire fosszilis tüzelőanyagokból kinyertek. Végül pedig ott a szállítás kérdése is, magyarázni sem kell talán, hogy az irdatlan távolságokat megtevő hacukáknak mekkora a karbonlábnyoma. Ám ha ez még nem lenne elég ártalmas, a CO2-őt  elnyelő erdők pusztításában is van szerepe a divatiparnak. A gyapjútermelésre tenyésztett juhok legeltetése is gyakran az erdőkből legelőkké csupaszított területeken zajlik. Továbbá néhány faalapú szövethez, mint amilyen a viszkóz és a műselyem, természetes erdőket pusztítanak, a termeléshez szükséges fáknak adva ezzel a helyüket.

A textilipar ezen felül temérdek mennyiségű vizet használ fel, szám szerint kétszáz tonnányit igényel egy tonna ruhanemű előállítása. A fejlődő országokban pedig, ahol a fast fashion darabok jó része készül, további problémát okoz a gyártás során keletkezett szennyvíz. Sajnálatos módon sokszor ugyanis ezt az olyan erősen mérgező anyagoktól, mint az ólom, arzén, vagy higany, hemzsegő folyadékot pusztán a természetes élővizekbe engedik. Bangladeshben például évente 22 ezer tonna mérgező víz kerül az ilyen gyárakból egyenesen a folyókba. Ez az ottélők egészségére rendkívül ártalmas, súlyos betegségek okozója lehet. Az ivás után, jöhet az evés: miképp a viseletünkből kihulló mikroszálakat jóízzel rágcsáljuk a mindennapjaink során. A mikroműanyagot tartalmazó szövetek, mint a nejlon vagy a poliészter, már egyetlen mosás alkalmával 700 ezer szálat hullatnak el. Ezek az apró, szabad szemmel láthatatlan darabok szintén a vizeinkbe, az ottani élővilágba, és onnan a tányérunkra kerülnek. Azonban nem csak közvetlen módon jutnak be a káros anyagok a testünkbe, kívülről, csupán az öltözékünk viselésével is mérgezzük magunkat. Még az olyan természetes anyagokból készült öltözékek is mint a pamut, tartalmaznak az egészségre veszélyes kemikáliákat. Itt pedig nemcsak a bőrirritációra kell gondolni. Ezek az anyagok ugyanis akár rákkeltőek is lehetnek, valamint befolyásolhatják a hormonháztartásunkat.

 

A szervezetünk és a környezetünk drasztikus mérgezésén túl is toxikus a fast fashion. Az embertelen körülmények között, éhbérért dolgozó munkások helyzetével is el kell számolnunk a lelkiismeretünkkel, amikor egy fast fashion üzletben vásárolunk. Hiszen a fejlődő ázsiai országokban ezeket a munkásokat valóban nem veszik emberszámba. Szünet nélkül dolgoznak, nap mint nap 12-16 órákat, csak azért, hogy minél gyorsabban lekövethessék az aktuális trendeket. A manapság borzasztóan népszerű online térben működő Shein például napi hatezer új áruval bővíti kínálatát, ráadásul átlagosan 3300 Ft-ért lehet megvásárolni náluk egy terméket. Ezek alapján nem nehéz elképzelni, vajon mennyire fizethetik meg a gyárakban gürcölőket, ezek a multinacionális vállalatok. Összegezvén tehát borzasztóan ártalmas iparágról beszélhetünk, ami megmételyezi a környezetet és az embereket egyaránt. Teljességgel fenntarthatatlan hiába is próbálja sok cég az utóbbi időben zöldre mosni a nevét. Az egyetlen megoldás, és etikus döntés, ha az öltözködésben is körültekintően járunk el, és ezen adatok ismeretében a szívünkre hallgatva, inkább a lassú divat követését választjuk.


Források: https://pebblemag.com; https://24.hu Képek forrása: unsplash.com; freepik.com
Írta: Csiló Alexandra


További híreink
Öltözz be farsangkor is!
január 30.
2 perces olvasmány

Habár hazánkban egyre elterjedtebb a beöltözős Halloween, ne feledkezzünk meg a farsangról sem.
Őszi programajánló - Szeged
október 13.
7 perces olvasmány

Ha nem akarsz otthon ülni… van pár jó tippünk, hogy mivel töltsd el a szép, napos, őszi délutánokat!
Minden, amit a nyelvvizsgáról tudni kell
április 19.
4 perces olvasmány

Egy kis változtatás itt, átalakítás ott, és már nem is lehet követni, hogy hol és hogyan kell nyelvvizsga. Cikkünkből kiderül!
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!