Karácsonyi DIY projektek: Készíts saját karácsonyi koszorút és díszeket!

Őszre már kidekoráltuk a házat természet adta elemekkel vagy ezekre hasonlító díszekkel, de ahogy rohamosan közeledik a karácsony ideje az új szezonhoz igazodni. Változatos javaslatokat gyűjtöttünk össze a cikkben. Vannak terményekre alapozó, régről elfelejtett tárgyakat felhasználó és gyerekek bevonására is kiváló elemek. Olvasd végig a gyűjteményt és kezdődhet is a karácsonyi díszítés!
1. koszorúk

Manapság a koszorúk már nem is mindig kör alakúak és inkább nevükben és funkciójukban viselkednek adventi koszorúként, mint megjelenésükben. Rengeteg különböző elemet felhasználhatunk. Választhatunk egy már előre elkészített szalmából és drótból vagy műanyagból, esetleg ágakból összeállított alapot, amit már csak magunk dekorálunk szalagokkal, fenyőágakkal, bogyókkal, és természetesen gyertyákkal. Követhetünk kevésbé strukturált megoldást is, ahol örökzöld ágakat formázunk körré és erre rögzítünk mécsest és más díszeket. Attól is függ, hogy milyen alapanyagokat választunk, hogy hova helyezzük a koszorút. A hagyományos asztaldíszkét is funkcionáló adventi koszorúk mellett ebben az időszakban is készíthetünk ajtóra és ablakra rögzítendő koszorúkat. Különösen,  amikor ezeket a külső felületre helyezzük fel, fontos, hogy tartós anyagokat használjuk és ezeket stabilan rögzítsünk, hogy másnapra ne csak a földre hullott alkotóelemeket találjuk. Egy egészen különleges, újrahasznosítás alapú koszorú ötlet, egy régi karácsonyfadíszekből készített. Lehetnek ezek olyan gömbök, amikből néhány már hiányzik, ezért nem akasztanánk a fára, lekopott egy részükről a festék, vagy egyszerűen meguntuk és másikat használunk, a régieket összeragaszthatjuk egy koszorúvá. Ez leginkább falra akasztott díszként működik jól, mert a kültéri kihívásokat nem viselné jól és természetesen erre gyertyát is veszélyes lenne rögzíteni, de pusztán dekorációs célból igazán különleges lehet.
2. szalagok

A legegyszerűbb szalagokkal és masnikkal dekorálni. Ezeket nem is kell túlbonyolítani vagy bármi mással kombinálni, egyszerűen csak felköthetjük őket az otthonunk bármely pontjára. Köthetünk masnikat a korlátra, egy nem gyakran használt kilincsre, székek hátuljára, fotelek karfájára, lámpákra, fogasokra, a határ csak a kreativitás. Ráadásul ezek nagyon könnyen és változatosan variálhatók a szalagok színétől kezdve a konkrét anyagokon át a szélességig, méretig és hosszig. Hagyományosabb vízióhoz választhatunk piros, bordó, zöld szalagokat, de akár a tipikus anyagoktól is elmozdulhatunk és más kreatív projektekből megmaradt anyagdarabokat használhatunk, vagy ha van rá hely egy szobában, akár egy teljes kendőből is köthetünk egy nagy masnit.
3. kalendáriumok

A legegyszerűbben beszerezhető adventi kalendáriumok a boltokban kapható csokival megtöltött lapok, viszont ennél sokkal érdekesebb és különlegesebb, egyénre formálható változatokat is készíthetünk. Egyrészt varrhatjuk mi magunk a zsákokat, amit napról napra kinyitunk. Nagyon egyszerű szabásmintákat találhatunk online és egy varrógéppel, valamint kevés tudással is ezeket elkészíthetjük. Utána csak egymás mellé kell őket kötni vagy akasztani és dekorációként is működnek egészen karácsonyig. Hagyományos anyagból készített zsákok helyett választhatunk filc anyagot és ebből még varrás nélkül is készíthetünk például csizma alakú tartókat. A filcből kivágjuk a formákat, összesen 48-at, hogy mindegyiknek legyen egy eleje és hátulja, majd ezeket a szélükön összeragasztjuk, arra figyelve, hogy keskeny legyen a ragasztós sáv, hogy minél több töltelék férjen a belsejébe. Papírból is készíthetünk ilyeneket az őszi rovatban már bemutatott sütőtökhöz hasonlóan. Itt a papírcsíkokat nem narancssárga papírból kell kivágni, hanem bármit választhatunk, vagy akár keverhetünk és variálhatunk is, ami a karácsonyifa lámpákra emlékeztet. Ezeket is alul összeragasztjuk, a tetején pedig úgy kötjük vagy egy másik körbe vezetett csíkhoz ragasztjuk, hogy az ajándékokat ki tudjuk venni anélkül, hogy teljesen szét kellene tépni a díszt.
4. girlandok

A szalagok és masnik mellett a másik legegyszerűbb dísz kategória a különböző girlandok. Leginkább a helyszíntől függ, de elhelyezhetünk örökzöld ágakat egy kandalló peremén, egy üres polcon vagy rögzíthetünk képek egy fonalra, zsinórra és kiköthetjük ezt két tetszőleges pont közé, Még mindig vannak a természetben olyan színes elemek, mint a csipkebogyó vagy más növények piros, narancssárga terményei, ami fogyasztásra nem feltétlenül ajánlottak, de díszként remekül működnek. Ezeket felfűzhetjük egy madzagra gyöngyökhöz hasonlóan vagy kisebb csokrokban is felköthetjük egymás mellé. Mivel a mézeskalácsok sokáig elállnak ezekkel is dekorálhatunk, ráadásul az illatuk minden nap belengi a házat. Ehhez strapabíróbb madzag kell, de ezeket is felfűzhetjük egymás mellé vagy egyesével és karácsonyt csempészhetünk vele a helyiségbe. Illatuk ugyan nincs, de a karácsonyi mintákat azzal is girlandokra vihetjük, ha a mézeskalács formákat fűzzük fel egy szalagra girlandként.
5. keretek

Minden időszakban frissíthetjük a falakra rögzített díszeink gyűjteményét. Például különösen zenekedvelőként passzoló dekor egy kedvenc karácsonyi dalunk kinyomtatott és bekeretezett kottája. Ez illik az érdeklődési körünkhöz, az évszakhoz, és rátekintve eszünkbe jut egy kedvenc dallam. Egy kreatív darab elkészítésének már a folyamata is egy jó program, hiszen ez lehet terápiaként megélt egyedüli tevékenység, vagy minőségi együtt töltött idő is. Festhetünk, rajzolhatunk gyerekekkel vagy felnőttekkel közösen is karácsonyi, téli képeket, amik átveszik a kijelölt keretekben szezonális helyüket. Ha magukat a műalkotásokat nem cserélnénk le, de mégis valami újdonságok szeretnénk vinni a falra rögzített dekorációba, magukat a kereteket is karácsonyibbá tehetjük. Festhetünk ezekre karácsonyfát, szarvast és hóembert, ráragaszthatunk masnikat vagy kis fenyőágakat, de kis fehér pompomokat vagy vatta pamacsokat is rögzíthetünk, amik hó hatását keltik.
6. karácsonyfák

Szinte bármiből lehet karácsonyfát készíteni amíg eljön az ideje az igazi feldíszítésének. Ha csak két dimenziósat szeretnénk, a papírtányérok hozhatják a megoldást. Ezeket csak be kell festeni zöldre és háromszög alakban elrendezni, hogy leegyszerűsített karácsonyfát kapjunk. Ezeket kartonlapra ragasztva fel is tehetjük egy falra, és ízlés szerint a sima zöld helyett akár dekorációkat is festhetünk  rá, mint amiket az igazi fára teszünk. Egy másik megoldás, amit asztaldíszként, de persze polcokra, pultokra vagy párkányokra helyezve is használhatunk, papírból kivágott és hurkapálcikára ragasztott kis fák. Három-négy fenyőfa formát kivághatunk ugyanabból a papírból választható méretben és ezeket egy hurkapálcikához, valamit körbe egymáshoz ragasztjuk. A hurkapálcikát beleszúrhatjuk egy szobanövény földjébe, vagy dugóra, kupakra ragaszthatjuk, hogy ez egy szélesebb alátétként stabil alapot biztosítson.

Legyenek a dekorációk kicsik vagy nagyok, maximalisták vagy minimalisták, sokszínűek vagy a szoba berendezéséhez szigorúan igazodók, a felsorolt elemek zöme nagy mértékben személyre szabható, így bármi, ami megtetszik karácsonyibbá varázsolhatja az otthonodat a készülődés időszakában. Szerencsére a legtöbb dísz olcsón kivitelezhető és nem igényel túlzott kézügyességet sem, így semmi nem tántoríthat el attól, hogy bátran belevágj és meghozd a hangulatot az otthonodba.

források: www.thepioneerwoman.com, www.countryliving.com
képek forrása: www.unsplash.com

 


További híreink
Filmkritika: Annabelle- a teremtés
augusztus 16.
1 perces olvasmány

Az Annabelle 2, amely a címe alapján egy folytatás, igazából az első Annabelle film előtörténete. Olvasd el a Depósok kritikáját:
Hasznos applikációk a fesztiválozásra
június 30.
2 perces olvasmány

Mielőtt elindulsz, ezeket mindenképpen töltsd le!
Január hónap dolgozója: Murguly Levente
február 11.
1 perces olvasmány

A januári hónap dolgozója címet ezúttal Murguly Levente nyerte el, akire mindig lehet számítani, akár a Meló-Depó irodai életének segítéséről van szó, akár a sofőr feladatok ellátásáról.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!