Hasznos tippek a tökéletes reggeli rutinhoz

Tele van az összes közösségi média és videó megosztó oldal reggeli vlogokkal, amikben szinte az éjszaka közepén ébrednek fel a szereplők, hogy aztán a hajnali órákban produktívabbak legyenek, mint más egy egész nap alatt, és reggel nyolcra még a munkahelyükre is beérnek pontosan. Természetesen lehetnek olyan embertársaink, akinek így néz ki a reggele. Legtöbbünk életében azonban nem ez a reális vagy ideális. A reggeli rutin is egy olyan dolog, ahol a tökéletesség egyénfüggő. Vannak, akiknek minél több teendő fér bele ebbe a napszakba, annál jobb. Mások inkább szeretnek nyugodtan készülődni, és több időt hagyni az egyes feladatokra. Ami az egyik embernek tökéletes, lehet, hogy egy másiknak borzalmas lenne. Ennek ellenére vannak olyan általános tippek, amik a legtöbbünknek segítenek egyy jó napindításban.
1. szándék

Ahogy már pedzegettük, embereként különbözik, hogy milyen szándékaink vannak reggelre, a reggeli rutinunkra nézve. A saját tökéletes rutinunk megalkotásához ennek a szándéknak a kifürkészése a kezdőlépés. Egy nyugodt, lassú, kényelmes reggelt szeretnél? Lehet, hogy ez a reggeli nyugalom fog hozzásegíteni, hogy a nap folyamán később higgadtan tudj szembenézni a nehézségekkel, stresszel. Azért pedig, hogy ezt elérd, érdemes bizonyos szokásokat, elemeket a reggelből inkább a délutánba, estébe átcsoportosítani vagy átalakítani. Ezzel szemben, ha például energizáltan, élénken kívánod tölteni a reggelt, mert ez alapozza meg, hogy teljesíteni tudd az egész napot, akkor ennek megfelelően kell szervezni.

2. időbeosztás

A reggeli rutinunk értelemszerűen az ébredéssel kezdődik. Ennek az időpontjára nincs egy meghatározott, egységes formula, mert mindig az egyéni élethelyzet, szükségletek határozzák meg. Ami viszont fontos, hogy számoljuk ki, hogy mennyi időt tudunk aludni és mikor kell felkelnünk. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás nagyban hozzájárul nem csak a reggelek könnyebb induláslához, de az általános egészséghez is. Ezért, már az előző este tehetünk a reggeli rutinunkért azzal, hogy időben elmegyünk aludni. Sokat segít, ha rendszeresen nagyjából ugyanabban az időpontban ébredünk fel. Így a szervezetünk képes hozzászokni ehhez a rutinhoz, és könnyebben felébredünk. Sokaknál előfordul természetesen, hogy hétköznap rendszeresen kevesebbet alszanak, és korán kelnek, viszont hétvégén többet tudnak aludni és későbbre, vagy egyáltalán nem állítanak ébresztőt. Ez is egy jó stratégia, hogyha külön hétköznapi és hétvégi reggeli rutint tartunk fent. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy lehetőleg, ha megszólal az ébresztő, keljünk is fel, ne nyomjunk meg még ötször a szundi gombot. Ebben segíthet tudatosítani, hogy azért állítjuk az adott időpontra az ébresztőt, mert tudjuk, hogy ennyi időre van szükségünk a reggeli rutinunk végig csinálásához.
3. ébredezés

Azért is fontos felkelni az ébresztő hangjára, hogy ezt a két eseményt összekösse az agyunk, és ne kezdje el ignorálni az ébresztőt. Sokan nem kelnek fel az első ébresztőre, hanem erre csak félig felébrednek, elhallgattatják, és a másodikra ébrednek fel igazán. Célszerű erre az ébredezésre  is tudatosabban gondolni. Ebben a félálomban már felülhetünk az ágyban, hogy jobban magunkhoz térjünk, felkelhetünk annyira, hogy felhúzzuk a redőnyt, hogy több világos legyen a szobában, amíg visszaülünk az ágyra teljesen felébredni. Tehát nyugodtan szánhatunk időt a reggeli rutinunkban arra, hogy magunkhoz térjünk egy kicsit, de jobbat tesz a reggelnek és a rutin betartásának, ha a szundi nyomkodása helyett valami tudatosabb módot találunk erre. Mindenképpen azt javasoljuk, hogy a telefonod nézegetése ne legyen ezen szakasznak a része. Kora reggel nincs szükség a közösségi médiát görgetni, azonnal hírekkel strapálnunk magunkat, vagy bármiről azonnal információhoz jutni. A világról való tájékozódást helyezhetjük későbbre ebben a rutinban, amikor már magunkra koncentráltunk, kapcsolódtunk a belső énünkkel, és tisztában vagyunk azzal, hogy hogy érezzük magunkat mielőtt ezt külső tényezők befolyásolnák.

4. rutin

A reggeli rutin nevéből könnyen kitalálható, hogy attól lesz sikeres, ha rutin szerűen csináljuk. Az a célja és lényege, hogy ne kelljen minden reggel elgondolkozni az összes lépésen és eldönteni, hogy azokat meg akarjuk-e csinálni az adott napon. Ehelyett automatikussá akarjuk tenni, hogy gondolkodás nélkül tudjuk, hogy mik az egymást követő lépések. Mindig ugyanakkor történnek ezek a bizonyos lépések, így a szervezetünk is hozzászokik, és már tudja előre, hogy mire számítson. Például, a hosszú alvás után indíthatunk rögtön egy pohár vízzel, amit a készülődés során elfogyasztunk, így a szervezetünk hozzászokik ahhoz, hogy reggel hidratáljuk. Ugyanígy, ha rendszeresen reggel kávézunk, akkor a szervezetünk már készül a koffeinnel járó felébredésre.

Ha egyáltalán nincs kialakult reggeli rutinunk, akkor nehéz lehet hirtelen a semmiből egy tökéletes rendszerhez hozzászokni. Ez nem fog egyik napról a másikra szokássá válni, viszont azzal segíthetjük a folyamat zökkenőmentességét, ha egyszerre kevesebb új lépést adunk hozzá a reggelhez, és hagyunk néhány napot a szervezetünknek az újítások előtt, hogy az előzőhöz hozzászokjon. Nem feltétlenül attól lesz jó a reggeli rutin, ha minél több elemből áll, hanem hogy a saját szándékunknak, igényeinknek megfelelő és a szervezetünk hozzá tud szokni.

5. környezet

A környezetünk az életünk minden elemét, így a reggelünket is meghatározza. Segít a felkelésben, és készülődésben, ha kellemes és funkcionális a környezetünk. Például, felkelés után rögtön beágyazunk, akkor már kisebb késztetést érzünk arra, hogy visszafeküdjünk az ágyba, hiszen ez kicsit olyan, mintha becsuktuk volna ezt az ajtót. Segít, ha lámpát kapcsolunk, felhúzzuk a redőnyt, kihúzzuk a sötétítőt, mert a fény egyszerűen felébreszt minket. Természetesen a napfény a legideálisabb, de a magyar éghajlati viszonyok nem eredményeznek az év minden napján napsütéses reggeleket. Szerencsénkre tehetünk magunkért mesterséges fényekkel is. A kisebb lámák, mint például az asztali, olvasó vagy álló lámpák otthonosabb, és kevésbé irodai hangulatot keltenek, mint a nagy plafonról lelógó lámpák. Már akár a lámpa választás is egy kicsit kellemesebbé teheti a készülődést. De az is segít, ha az ágyból nem a hideg járólapra kell lépni, hanem van egy szőnyeg vagy egy pár papucs odakészítve az ágy széléhez. Az is segít egy gördülékeny reggelben, ha legalább viszonylagos rend van a házban, a szobánkban, mert nagyon zavaró tud lenni amiatt kapkodni vagy elkésni, mert a rendetlenségben képtelenek vagyunk valamit megtalálni, és fel kell túrni az egész lakást.

6. mindfulness

Ide több olyan elemet is sorolhatunk, amik hozzájárulnak ahhoz, hogy előhívjuk a tudatosabb énünket, és kapcsolódjuk a saját gondolatainkkal, érzéseinkkel. Például ajánlott beépíteni akár egy rövidebb meditációt is a reggeli rutinba. Tudományos kutatások kimutatták olyan hosszútávú előnyeit is ennek a gyakorlatnak, mint a memória és figyelem fejlesztése, a hangulat és az érzelmek szabályozásának javítása. Így a meditáció segíthet abban a mindennapok során, hogy jobban kezeljük a stresszt, szorongást vagy akár haragot is.

Egy másik tudatos rutin elem lehet a naplóírás is. Számos különböző mód és hozzáállás van ehhez. Vannak, akik azt szeretik leírni, ami az adott napon történt velük, vannak, akik arról írnak, amit szeretnének elérni, megint mások konkrét kérdéseket követnek minden nap, hogy azokat megválaszolva érzékeljék a bennük végbemenő változásokat. Ha a reggelbe építjük ezt bele, akkor segít felkészülni a napra. Az írás során át tudjuk gondolni, hogy éppen hogyan érezzük magunkat, mire számítunk attól a naptól, mire vágyunk, mit szeretnénk elkerülni, ki tudunk tűzni kisebb-nagyobb napi célokat, vagy át tudjuk gondolni, hogy a nagyobb célok elérésében éppen hogyan állunk. Ahogy arról a korábbi célkitűzésekről szóló cikkben írtunk, az sokat segít az elérésben, ha legalább magunknak elszámolunk az előrehaladásunkkal, és rendszeresen szem előtt tartjuk azt.

7. étkezés

Egy megosztó kérdés a reggeli étkezés, mert egyénenként nagyon eltérőek az igényeink. Van, aki meg van róla győződve, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, és abban szocializálódott, hogy mindig egy nagy étkezéssel indítja a napot. Ennek a spektrumnak a másik végén állnak azok, akik nem éheznek meg reggel, vagy ahhoz szoktatták a szervezetüket, hogy a kora délutáni órákban elköltött ebédig nem fogyasztanak semmit. Az, hogy mi az ideális, nagyban függ ezektől a hosszú éveken keresztül kialakult szokásoktól és az adott élethelyzettől is. Nyilván, ha valaki komoly fizikai munkát végez már reggel hét órai kezdéssel, annak fontos ezelőtt valami táplálót fogyasztani, míg annak, aki délutántól késő estig dolgozik, egy későbbi napkezdés lehet, hogy már rögtön ebéddel indul. Az 8. kláltalános javaslat mindenesetre egy kiegyensúlyozott fogás a reggeli rutin részeként. Lehet szó frissen reggel megfőzött zabkásáról, melegszendvicsről, egy gyümölcsökkel és müzlivel feldobott joghurt tálról vagy egy turmixról, mint minden étkezésnél, itt is érdemes a nagy tápanyag csoportokat, mint szénhidrátot, fehérjét, rostot és zsírokat integrálni.

A reggeli rutin kialakítása során gondoljuk át azt is, hogy mennyi időt tudunk evésre és az étel elkészítésére szánni. Sokan egy hétre előre csinálnak reggelit is, amit csak elő kell venni a hűtőből és akár hidegen vagy rövid melegítés után fogyaszthatók. Ez felgyorsítja a rutint, és képes azt garantálni, hogy nem marad ki az étkezés. Ha valakinek több ideje van reggelente, egy kis főzés vagy előkészítés jó hangolódás lehet a napra, viszont fontos átgondolni, hogy lesz-e időnk erre.

8. sport és nyújtás

Sokan ajánlják a sport beépítését a reggeli rutinba. Vannak, akik edzőteremben, mások futással, megint mások csoportos órákon indítják a reggelt. Van ennek egy energizáló hatása, hiszen beindítja a boldogsághormonok és adrenalin termelését, így segíthet felébredni, és energiával telve kezdeni a napot. Sokaknak viszont nem fér bele a reggelébe a munkakezdés előtt még egy órát sportolásra felkészüléssel, magával a sporttal, és ezt követő készülődéssel tölteni, ezért inkább munka utánra hagyják a sportot. Ha nem is egy teljes edzést, valamilyen mozgást érdemes beilleszteni a reggeli rutinba, mert ez segíti a szervezetünk elindulását, és különösen egy ülő munkával töltött nap előtt jót tesz a fizikai egészségünknek. Lehet ez a mozgás egy rövid nyújtási rutin, ami segít a hajlékonyság, izom és ízületek karbantartásában. A lakóhely és munkahely közötti ingázásba is beépíthetjük ezt a mozgást azzal, ha biciklizünk, sétálunk, vagy tömegközlekedéshez sétálunk. Ezek azért is előnyösek, mert a szabadban végezzük őket.

9. zene, hírek, rádió

Sokan igénylik, hogy szóljon valami a háttérben. Egy jó megoldás lehet a telefonmentes reggeleken a világról való tájékozódásra, ha egy választott rádió állomást vagy hírekkel foglalkozó podcastet elindítunk miközben a rutin többi elemét folytatjuk. Főleg, ha ezt némi csendes felébredés, magunkra hangolódás utánra időzítjük, kevésbé érezzük azt, hogy minden összeomlóban van éppen és a világ egy borzalmas hely. Képzeld el, hogy nyugodtan kezded a reggelt, összeírod, hogy mik a terveid a napra, miért vagy hálás, hogy érzed magad ébredés után és megerősíted, hogy tudod mik a céljaid és hogyan teszel értük aznap! Mindez megerősíti a magadról alkotott pozitív képet, hogy te kontrollálod a saját tevékenységeidet, vannak céljaid, és haladsz is ezek felé. Ezek után pedig elkezded hallgatni a híreket, amik gyakran a negatívumokra és tragédiákra fókuszálnak. Ezekkel fontos tisztában lenni, mert közvetlenebb vagy közvetettebb módon hatásuk lesz ránk, viszont nem segít, ha ezeken szorongunk. A hírek meghallgatása után ezért például folytathatjuk zenével a háttérzajok sorát, ami feldob, kicsit visszatereli a figyelmünket arra, amit szeretünk és élvezünk az életben miközben mégis tisztában vagyunk a meghatározó eseményekkel.

10. egy kis boldogság

Általában átsegít a nehézségeken, így a reggeli felkelésen is, ha van valami pozitív, amit várhatunk. Akár könnyen kipattan reggelente a szemed percre pontosan mindig ugyanakkor, vagy hatszor nyomod ki az ébresztőt naponta, semmiképp sem árt, ha belecsempészel valamit minden reggelbe, amit várhatsz, amiért megéri felkelni. Lehet ez a kávé, amit valamilyen különleges aromával készítesz, a kedvenc péksütid, amit út közben veszel meg reggelire mindig ugyanott, az előre kikészített kiegészítő, amit izgatott vagy, hogy felvegyél, az eltervezett edzés, ami tudod, hogy fel fog villanyozni vagy éppen a kedvenc zenéid, amik random sorrendben követik egymást a reggeli lejátszási listán.

11. kellő idő a munkába jutásra

Azért nagyon fontos ez, mert a rohanás a reggel ezen elemében a legveszélyesebb. Komoly balesetek alakulnak ki abból, hogy valaki kapkod vagy nem megfelelő körültekintéssel közlekedik. Ezért nagyon fontos, hogy inkább hagyj magadnak egy kicsit több időt reggel az utazásra, hiszen lehet, hogy kicsit később tudsz elindulni, valamilyen közlekedési akadállyal találkozol, vagy valamit otthon felejtesz és vissza kell fordulni az utca végéről. Mivel bármi megtörténhet, fontos, hogy hagyjuk kellő időt ezeknek a potenciális megoldására. Sokkal jobb 5-10 perccel korábban beérni minden nap, és amikor egyszer tényleg szükség van rá, ezt az időt valami probléma megoldására fordítani, mint mindig rohanva és meggondolatlanul közlekedve egyszer balesetet szenvedni vagy okozni.

Összességében azt javasoljuk, hogy a mentális és fizikai egészségedet, valamint a preferenciáidat és élethelyzetedet figyelembe véve alakítsd ki a reggeli rutinodat. Kísérletezz bátran, amíg megtalálod a tökéletes rendszert, mert egy jó reggeli rutin sokat tud javítani az életminőségeden.

források: www.scienceofpeople.com, www.sustainableblissco.com, www.findyourgoodspace.com, www.asana.com
képek forrása: www.unsplash.com, www.pexels.com


További híreink
Elő a bringákkal!
április 30.
3 perces olvasmány

Megérkezett hozzánk is a csodaszép, napsütéses időszak, így ideje felkelteni a bringáinkat téli álmukból és nekivágni a nagyvilágnak: munkába, suliba vagy csak úgy túrázni.
November hónap dolgozója Szegeden: Magyar Sándor!
december 14.
2 perces olvasmány

November hónap dolgozója Szegeden: Magyar Sándor
Szeged - Bortér 2019
szeptember 18.
3 perces olvasmány

Idén kilencedik alkalommal kerül megrendezésre Szegeden, a Dóm téren az Őszi Bormustra szeptember 18 és 22 között.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!