Fesztivál és biztonság: mire figyelj, ha nagy tömegbe mész?

Bár a fesztivál szezon már bőven tart, több nagyobb rendezvény még csak ezután következik. Ilyenek például az EFOTT július 9-12, a Campus Fesztivál július 16-20 vagy a Sziget augusztus 6-11, így ezeknek a biztonsági tippeknek még jó hasznát veheted. Számos olyan tényező van a fesztiválokon, amikre első fesztiválozóként és gyakorlott résztvevőként is érdemes odafigyelni magad és mások biztonsága érdekében. Veszélyforrás lehet az időjárás, a tömeg, a szabadság érzetéhez kapcsolódó felelőtlen viselkedés is. A javaslatunk semmiképpen sem az, hogy görcsölj rá a fesztiválra és csak a szabályokat, veszélyeket ismételgesd magadnak, de fontosnak gondoljuk, hogy a szórakozás mellett se tedd ki magad szükségtelen veszélynek.

1. tömeg

Kezdjük a legnagyobb veszéllyel, ami nem csak fesztiválokon, de minden sok embert megmozgató rendezvényen komoly faktor. Az elmúlt évek egyik híres, világsajtót is bejárt esete volt, amikor Travis Scott Astroworld fesztiválos koncertjén tömegnyomulás alakult ki, amiben kilencen életüket is vesztették. Az ilyen katasztrófák nagyban múlnak a szervezőkön és lebonyolítókon is, hiszen elsősorban az ő feladatuk a biztonság garantálása, viszont nagy tömegek felett könnyen el lehet veszteni az irányítást, ezért résztvevőként fontos tudni, hogy hogyan tudjuk leginkább megvédeni magunkat ilyen helyzetekben.

Alapvetően érdemes a tömeg szélén maradni, hiszen itt jobban tudjuk kontrollálni a saját mozgásunkat, veszély esetén könnyebben kijutunk, mintha a körülöttünk zajló mozgások határoznák meg. A kedvenc előadók koncertjén, vagy a fesztivált igazán kihasználni kívánók esetében ez persze kevéssé reális. Fontos, hogy tudjuk, hol vannak a kijáratok, amikor zárt helyen vagyunk, illetve nyílt téren levő tömegekben is tudjuk, hogy merre van a tömeg legközelebbi széle. Amikor másokkal együtt megyünk a rendezvényre, célszerű megegyezni egy találkozási pontban, amit mindenki könnyen meg tud találni, ha el is keverednénk egymásától. Ez segít abban, hogy egy tömegből kijussunk, és utána erre a találkozási pontra fókuszálva mozogjunk, ne pedig a tömegben maradjunk a többieket keresve, ezzel magunkat és a közvetlenül mellettünk állókat is potenciálisan veszélyeztetve.

Ha tömegben találod magadat, nagyon fontos, hogy állva maradj és leginkább a fejedet védd. Még, ha nem is alakul ki tömegnyomás, lehetnek olyan helyzetek, ahol megsérül a fejed, valami ráesik, valakinek nekiesel, neki löknek, illetve elesve is komoly sérülések érhetik a fejet. Állni pedig azért fontos, mert így tudjuk magunkat stabilan tartani, így kisebb a sérülés veszélye, mintha ülnénk, feküdnénk a földön, hiszen így látnak a leginkább mások megelőzve, hogy beléd rúgjanak, átessenek rajtad, vagy más módon véletlenül sérülést okozzanak. Éppen ezért például, ha egy ékszered vagy kiegészítőd a fölre esik, kétszer is gondold meg, hogy le tudsz és akarsz-e hajolni érte, vagy biztonságosabbnak látod az állva maradást. Amikor pedig azt érzed, hogy túl szorosan állnak az emberek, több irányból nyom a tömeg, emeld fel a karjaidat bokszoló tartáshoz hasonlóan, hogy a felsőtested elé helyezve őket védd a tüdődet és szívedet a nyomástól.

Amennyiben tömegnyomulás alakulna ki és eszkalálódna a helyzet, szerencsére vannak biztonsági mechanizmusok, amikkel javíthatsz a helyzeteden. Fontos, hogy tartalékold az oxigént. Az oxigénvesztés akár ájuláshoz is vezethet, így nagyon fontos, hogy ne vesztegesd el hiába. Koncentrálj a légzésedre ahelyett, hogy például kiabálsz, sikítasz a tömegben, hiszen ez nem fog hallatszani, viszont az oxigén, amit így elvesztesz életmentő lehet. Az oxigén mellett az energiádat is igyekezz megőrizni! Például ne próbálj a tömeggel ellentétes irányba mozogni, hiszen a több ezer kilónyi nyomásnak nem tudsz ellenállni, viszont kimeríthet annyira, hogy a fölre zuhanj, esetleg elveszd az eszméletedet is. Ha mégis a földre kerülnél, helyezkedj csecsemőpózba, és a bal oldalad legyen a földön, mert ezzel a lehető legjobban véded a szívedet és a tüdődet. A karjaiddal emellett igyekezz a fejedet takarni! Tömegek kapcsán és fesztiválokon általában, kövesd a megérzéseidet. Ha azt érzed, hogy aggasztóan sűrű a tömeg, hatalmába kezd keríteni a pánik vagy más módon veszélyesnek érzel egy szituációt, inkább távolítsd el magad a helyzetből!

2. tervek

Valószínűleg az olyan részleteket már korábban megtervezted, hogy pontosan melyik fesztiválon, melyik koncerten akarsz részt venni, ehhez melyik színpadhoz kell majd menni, hol lesz a szállásod, és milyen szetteket fogsz viselni az egyes napokra. Célszerű a biztonság tervezésére is szánni emellett energiát. Ehhez kapcsolódóan néhány kérdés, amire legkésőbb az első napon érdemes a választ megtalálni és megjegyezni a helyszín és annak kialakítása, a biztonsági kijáratok, és ezek közül melyik van a legközelebb hozzád, az egészségügyi létesítmények és ezek elhelyezkedése, a biztonsági szolgálat és szervezők jelenléte, helyzete, illetve az adott fesztivál biztonsággal kapcsolatos előzményei. Az utolsó kivételével ezeket általában feltüntetik az első belépéskor kiosztott térképeken, illetve a fesztivál területén belül is további térképeken jelölik. Így könnyen fel tudod mérni, hogy hogyan tudsz kijutni veszély esetén, és kihez tudsz segítségért fordulni, hiszen nem minden szituációt lehet egyedül megoldani, és a fesztiválok már csak törvényi kötelezettségeik miatt is foglalkoztatnak egészségügyi, biztonsági és egyéb stáb tagokat, akik ki vannak képezve veszélyes és problémás helyzetek megoldására.

Ehhez szorosan kapcsolódik, hogy mindig légy tisztában a környezeteddel. A balesetek, veszélyek jelentős része megelőzhető és elkerülhető kellő körültekintéssel. Miközben élvezed a zenét és a hangulatot, figyelj oda a tömeg mozgásaira, a személyes tárgyaidra, a környezetedben potenciálisan furcsán, aggasztóan viselkedőkre, és arra, hogy hol vagy a helyszínen vagy tömegen belül. Így láthatod, hogy mi vagy ki jelenthet rád veszélyt, és hogyan tudod elkerülni.

Legyen terved arra is, hogy hogyan jutsz haza a fesztiválról, ha nem ott sátorozol! Általában a tömegközlekedés ilyenkor éjszaka is jár, és rengeteg taxi vár a kijáratnál, de jobb biztosra menni és ezeknek egy kicsit utánanézni. Az is segít, ha például le van írva egy papírra, vagy más nem digitális eszközre, hogy mi a szállás címe és például milyen tömegközlekedési útvonalon jutsz oda. Ez abban az esetben segít sokat, ha a telefonod lemerül és nem áll módodban feltölteni.

3. alkohol

Akár fogyasztasz alkoholt vagy kerülöd, a fesztiváloknak ez a velejárója. Ha magad is iszol, érdemes ezt mérsékelni. A meleg, ami a nyári fesztiválok gyakori jellemzője fokozza az alkohol hatását, így már a szokásosál kisebb mennyiség is jelentősen befolyásolja a szervezeted. Sokkal szórakoztatóbb és emlékezetesebb kevesebb alkohollal megélni a fesztivált vagy koncertet, mint a tömeg mögött néhány lépéssel a porban hányni és olyan rossz állapotba kerülni, hogy a barátaidnak a te hazajutásodról, egészségi állapotodról kell gondoskodniuk, aggódniuk ahelyett, hogy közösen élveznétek az előadást. Az otthonon kívüli alkohol vásárlás és fogyasztás szabályai a fesztiválon is állnak. Ne fogadj el olyan italt idegentől, aminek az elkészítését vagy kibontását nem láttad! Ne hagyd az italodat (legyen az alkoholos vagy mentes) őrizetlenül! Lehetőség szerint takard is le kupakkal, vagy más erre kifejlesztett eszközre, ami azt is segít megelőzni, hogy másra vagy a földre öntsd.

Ha az óvintézkedések ellenére az italod színén, ízén, szagán, állagán változást tapasztalsz és felmerül a gyanú, hogy tudatmódosító szert tettek bele, öntsd ki! Amennyiben magadon azt érzed, hogy bedrogozhattak, azonnal fordulj az egészségügyi dolgozókhoz ellátásért! Egyrészt a hatás csökkentése miatt fontos a gyors kezelés. Másrészt, csak limitált időintervallumon belül készítik el a vizsgálatot, ami kimutatja a drogot.

4. ruhák

Mint minden élethelyzetben, a fesztiválokon is fontos az időjárásra való felkészülés. Mivel ezek mindössze néhány napos rendezvények, amikor csomagolsz a megelőző napokban, az időjárás előrejelzés már kellően pontos képet nyújt az előtted álló napokról. Ha esőt mondanak, akár csak az egyik napra is, inkább szerezz be egy esőkabátot, poncsót, akár vízhatlan cipőt is, mert az elázás nem csak a pillanatban kellemetlen, de gyorsan megfázáshoz is vezethet. Ha csak napsütésre lehet számítani, akkor készülj naptejjel, olyan vékony, de hosszú ujjú és szárú ruhadarabokkal, amiket bármilyen más outfitre is fel tudsz venni, hogy védjen a leégéstől. Készülj sapkával vagy kalappal, mert ez az eső és nap ellen is jól jön!

Mindenképpen vigyél magaddal rétegeket, mert ez nem csak a nap ellen praktikus, de éjszaka, az utolsó műsorszám után hazafele is nagyon jól esik akár csak egy ing vagy pulcsi a hűvösben tömegközlekedésre vagy taxira várva.

Bármilyen csinos, menő, részletesen megtervezett is a ruhád, strapabíró cipőt válassz inkább hozzá szép, de haszontalan helyett. Ez segít megvédeni a lábad, amikor a tömegben akaratlanul is rátaposnak, megkönnyíti az órákon keresztül állást, táncolást, ugrálást, illetve a tömegből is segít kijutni.

5. kiegészítők

Lehetőleg csak egy kicsi táskát vagy hátizsákot vigyél magaddal, amibe az értékeidet biztonságosan be tudod csukni, és tömegekben akár a tested előtt is tudod hordani. Egy másik praktikus megoldás lehet, hogy egy övtáskát vagy zárható kistáskát veszel fel, amiben csak az értékeid, telefon, pénz, bankkártya, iratok vannak, illetve egy nagyobb hátizsákkal egészíted ezt ki, amibe az extra rétegként választott ruhákat, naptejet, vizes flakont és egyéb kiegészítőket tudod tenni. Érdemes olyan táskát vinni, amit mindkét válladra fel tudsz venni, mert így nem kell egész nap igazgatni, attól tartani, hogy leesik a válladról és elveszik, hanem viszonylag stabilan rajtad tud maradni.

Ebbe a táskába célszerű egy kis elsősegély készletet is tenni. Ebben lehet például ragtapasz kisebb sérülésekre, fertőtlenítő vagy törlőkendő és olyan eszközök, amikre magadat ismerve szükség lehet. Például, ha gyakran kibicsaklik a bokád, akkor fásli vagy más kötszer, amivel ilyenkor rögzíteni szoktad.

Csomagolj powerbank-et is, mert sokkal jobb egész nap magaddal vinni, mint hazaindulás előtt egy lemerült telefonnal állni egy ismeretlen helyen, ahol a barátaidat sem találod, de a hazavezető útban sem vagy biztos.

6. biztonságos viselkedés

A fent összefoglaltak mellett, a fesztiválokon se tedd ki magad olyan veszélynek, amit a mindennapokban kerülnél. Ne vegyél be tudatmódosító szereket, különösen ne olyanokat, amiket nem ismersz és idegenektől kapsz! Ne vidd túlzásba az alkoholt! Maradj hidratált és egyél rendszeresen, hogy megelőzd a rosszullétet! A fesztiválok gyakori velejárója a szex is. Rengeteg betegség terjed ilyen úton, így védekezz ezek ellen óvszerrel! A beleegyezés szabályai a fesztivál területén is játszanak. A szexhez mindkét fél beleegyezése kell, és bárki bármikor ezt visszavonhatja, amikor is meg kell állni. Ha azt látod, hogy valakit szexuálisan vagy más módon zaklatnak, lépj közbe és kérj segítséget! Ha valakit más módon veszélyben látsz, láthatóan rosszul van, eszméletlen, szintén állj meg és hívj segítséget!

Általában, figyelj oda magadra és másokra! A saját egészségedért és biztonságodért elsősorban te vagy a felelős, így jobb elkerülni a veszélyt, mint másokra számítani, hogy gondoskodjanak rólad. Egy fesztiválon könnyű túllőni a célon tudatmódosító szerek és alkohol fogyasztásával, illetve könnyen elfeledkezik a hidratálásról és nap elleni védelemről is az ember, ezért fontos, hogy egymásra is figyeljünk. Nem kell sok, hogy egy bajbajutott ismeretlennek segítsünk, viszont ez életmentő is lehet. A tömeget a rossz szándékú résztvevők is kihasználják, így nagyobb az esélye a lopásnak, erőszakoskodásnak, ami miatt szintén ajánlott megelőző és megakadályozó jelleggel figyelni.

A fesztiválok fantasztikus élményt, felszabadultság, fiatalság érzését kínálják, ezért mindenképpen jó ezt legalább egyszer kipróbálni, ha szereted a zenét és nem riaszt meg a tömeg. A veszélyfaktorokat és ezek elkerülésére hasznos módszereket azért gyűjtöttük össze, hogy felkészülhess ezekre és biztonságosan, nyugodtan élhesd meg az idei fesztivál szezont. Érezd jól magad, de vigyázz magadra és másokra is!

források: www.edition.cnn.com, www.worldtravelprotection.com, www.bbc.com, www.festivalsafe.com, www.stjohnvic.com.au, www.streetwisedefence.com
képek forrása: www.unsplash.com, www.pixabay.com, www.pexels.com


További híreink
Mi fán terem az önkénteskedés?
június 22.
6 perces olvasmány

Az önkénteskedés már kötelező a középiskolai végzettség megszerzéséhez, de nem kell egyetem alatt abbahagynod!
Iszol te eleget? Nem félreérteni, vizet!
december 14.
7 perces olvasmány

Tudtad, hogy emberek nagyja sokkal kevesebb vizet fogyaszt, mint gondolja, és még kevesebbet, mint kéne?
Február hónap dolgozója Szegeden: Tóth Gábor
március 10.
5 perces olvasmány

Tóth Gábor lett a hónap dolgozója Szegeden, aki találékonyságával, szorgalmával és attitűdjével nyerte el ezt a címet.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!